OPINIA LEКARSKO-WETERYNARYJNA

Odsłony: 9453

Dnia 26.06.2019 r. otrzymano wyniki badać PCR – pozytywne w kierunku EVA arteritis virosa equorum, wirusowe zapalenie tętnic.

Według Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt choroba ta podlega obowiązkowi rejestracji.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Poznaniu został poinformowany o wystąpieniu zachorowań.

Okres inkubacji choroby wynosi od 3 do 14 dni. Zakażenie szerzy się drogą aerogenną za pośrednictwem zakaźnego aerozolu wydzielin dróg oddechowych osobników chorych, przez kontakt płuciowy (poprzez krycie naturalne oraz inseminację). Dalsze rozprzestrzenianie się choroby może zachodzić drogą kropelkową w kontakcie bezpośrednim oraz pośrednim (personel, zakontanimowane boksy, hala etc.). Możliwe jest również zakażenie śródmaciczne.

W przypadku zakażenia drogą aerogenną obecność wirusa w organizmie można wykazać już po upływie 24h. Zakaźny wirus jest wykrywany w większości tkanek do 28 dnia po zakażeniu.

W Polsce nie ma dostępnej szczepionki przeciwko zakaźnemu zapaleniu tętnic. Leczenie polega na leczeniu objawowym (niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz immunomodulujące).

Choroba jest patogenna tylko dla koni, brak zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.

W związku z powyższym zaleca się całkowity zakaz wyjazdu koni z terenu Hipodromu oraz nieprzyjmowanie nowych osobników do pensjonatu przez okres najbliższego miesiąca.